Muszyńskie rakiety kosmiczne zdobywały Tatry. – relacja z Pucharu Świata w Nowym Targu

Choć to tylko makiety, wyglądają jak prawdziwe kosmiczne rakiety. Ci, którzy je z pasja budują zmierzyli się w zawodach Pucharu Świata „Tatra CUP” w Nowym Targu. Bardzo dobre wyniki w rywalizacji osiągnęli modelarze z uczniowskiego muszyńskiego klubu Orion.

Mistrzostwa w Nowym Targu przyciągnęły modelarzy i sympatyków tego sportu z całej Polski oraz  z Czech, Litwy, Szwajcarii i Słowenii.  Uczestnicy mistrzostw zmierzyli się w czterech „rakietowych” konkurencjach. Były modele opadające na spadochronie, taśmie, wirniku i rakietoplany czyli modele samolotów o napędzie rakietowym. Zawodnicy Oriona mogą się pochwalić niezłymi wynikami.

– Pomimo bardzo ciężkich warunków atmosferycznych i nieustannie padającego deszczu nasz zawodnik Janusz Maczuga został sklasyfikowany na trzeciej pozycji w kategorii rakiet z taśmą. Konkurencja była bardzo duża. Najciekawszą klasą rakiet na rozegranych zawodach była klasa makiet. Nasi zawodnicy przygotowali modele makiety francuskiej rakiety Diamant B, angielskiego Skylarka oraz dwie makiety polskiej rakiety meteorologicznej Meteor 1 Najlepiej spisała się rakieta najmłodszego juniora naszej ekipy Cypriana Hamernika, która zdobył  ósmą lokatę. Jednocześnie na zawodach przeprowadzono Puchar Polski w którym Janusz Maczuga zdobył trzecie miejsce w kategorii rakiet z taśmą – relcjomuje opiekun i instruktor muszyńskich modelarzy Bartłomiej Tokarczyk.

Tegoroczny sezon zawodnicy Oriona zaliczają do wyjątkowo udanych.  Nigdy dotąd  w ciągu jednego roku nie zdobyli tak wielu medalowych miejsc.

Mamy nadzieję iż w przyszłym roku nasz senior Maciej Paluszek będzie powołany do kadry narodowej -mówi Bartłomiej Tokarczyk.

(mika)